Podsadové stany. Stany na podsadu. Podsady. Říkejme tomu tak, jak se nám líbí. Kliknutím na jakýkoli obrázek se dostanete do eshopu na podsady a plachty.
Nesahej na to! Slyším to jako včera. Ano, na bavlněnou stanovku se nesmí sahat. Hlavně když je mokrá. Pak skrz ní totiž bude pršet. Nebo repelenty. Kromě hnacího plynu obsahují rozpouštědla. To taky parafínová impregnace nemá ráda. A zase tam bude pršet. No a nakonec jiskry z ohně a oheň. Hele, hoří to jak papír. V dnešní době, s obdobím velkého sucha a zvýšeným rizikem požárů, fakt nechceš takhle po večerce najednou běhat kolem stanů s kýblem vody. A co se stane s vlhkou bavlněnou stanovkou zabalenou a uloženou po sezóně? Zplesniví. Až tak moc, že se vlákna rozpadnou a nejde to opravit. Občas to u nás někdo zkouší, ale prostě z prdu kuličku neuděláme.
Naší bezúdržbové PES stanovce nic z toho nevadí. Dotyky, kresby, jiskry, repelenty, plísně, voda, …
Jako třeba nůž jim vadí. To jo. Ale zase to lze lehce provizorně opravit lepící páskou a do konce tábora vydržíte. A že se k nám takových stanů po sezóně dostane pár na opravu. Každopádně základ je sbalit plachtu suchou. A když se něco nepovede, není problém plachtu omýt mýdlovou vodou a kartáčem. Zkuste to u bavlny. 😁
Naše bezúdržbové PES stanovky mají totiž i pojistnou hydroizolaci. Říká se tomu zátěr. Takže bude opravdu nepromokavá i po této omlazovací kůře. Naše bezúdržbové PES tkaniny mají certifikaci pro styk s lidmi od 3 let, až po puberťáky a jiná zvířátka. Mohly bychom mít i od narození, ale mimina na tábory nejezdí. Tedy jezdí, ale prostě certifikace od 0 do tří let je jak vystudovat za rok Matfyz a jadernou fyziku. Prostě to není legrace. A poslední a velkou výhodou je ekologie. Můžete namítat, že výroba plastu není ekologická. Ale výroba bavlny taky ne. Pro výrobu bavlny potřebujeme velké množství vody. Voda je potřebná při zpracování bavlny na tkaninu. Tento proces zahrnuje praní, barvení a finální úpravy, které vyžadují vodu jako jednu z hlavních surovin. Množství vody potřebné pro výrobu bavlněné tkaniny může být velice významné. Fakta si můžete přečíst na stránkách Technické univerzity v Liberci. Polyesterové tkaniny jsou recyklovatelné. Po skončení životnosti stačí odevzdat plachtu do žlutého kontejneru a za pár měsíců si můžete koupit třeba bundu, která byla dříve stan. Nic složitého. A to je další argument.
Syntetické materiály bežně používáme dlouhá léta, například v oblečení. Když si koupíte stan na rodinné stanování, tak je taky z plastu. Už jsem dlouho neviděl v kempu bavlněný. Hele, můžu dávat další a další příklady.
Když jsme to s tátou truhlářem vymýšleli, tak jsem měl jednu velkou podmínku. Od prvního vyrobeného kusu to musí být dokonalé a když si zákazník koupí podsadu třeba za 10 let, musí být kompatibilní s tou první vyrobenou. A tak se stalo.
Rozměry a pozice kování jsou od úplného začátku stejně. A nebude to nikdy jinak. Takže už nikdy nemusíte myslet na to, který kus patří do skládačky. Je to úplně jedno. Všechno patří ke všemu a všechno lze spojit dohromady. Nepotřebujete k tomu žádné speciální nářadí. Maximálně třeba kladivo. Dřevo je totiž houbovitý materiál a když navlhne, tak nabyde na objemu. Tak se může občas stát, že to nejde až tak hladce. Každopádně má to velkou výhodu. Drží to pohromadě a když kování uzamknete vrutem, nebo hřebíkem, tak se prostě ta podsada nerozpadne. Ani na křivém podkladu.
Naše skládací konstrukce jsou vyrobeny z oceli, kruhového průměru 20mm, lakované práškovou barvou. Každá konstrukce se skládá z hřebenové části, která se rozloží na dva kusy. Hezky do sebe pasují díky zúženému konci na jedné straně. Oba kusy jsou spojeny pružinou, takže je sice rozložíte, ale nerozpojíte. K hřebenové části patří ještě čtyři stojky. Podle výšky stanu jsou různě dlouhé. Každá ze stojek je opět dělitelná na dvě části spojené pružinou. Když se vám podaří tuto konstrukci složit a je to opravdu jednoduché, prostě jí jednoduchým způsobem zapíchnete do žlábku v podsadě. Není tam žádné speciální kování. Žádné trny.
Zdatná opička (já) to zvládne klidným tempem za 15 minut. Nic složitého!